SÚČASNÉ SVETELNÉ TECHNOLÓGIE
SVETLÁ BUDÚCNOSŤ VÁŠHO BIZNISU

Často kladené otázky

Rady pre záujemcov a užívateľov

Existujú určité kritériá, ako optimálne správne vybrať LED svietidlo, na základe charakteristík vášho pracovného priestoru alebo teritória. Podľa odborníkov spoločnosti CETO sú dôležité nasledujúce základné kritériá:
• svetelný tok LED svietidiel v kancelárskych priestoroch nesmie byť menší ako Lm 3200 -3400;
Nové svietidlá s čírou optikou, ktoré nie sú opotrebované, svietia zo 100% svetelného výkonu. Najjednoduchšie zistíme kvalitu svietidla tak, že nové svietidlo má mať udávaných aspoň 3200 lumenov, skúšku prevedieme tak, že pri meraní v pracovnej rovine na ploche 0,85 m2, z výšky 3 metrov má byť sila svetla približne 440 lumenov a index prenosu farby CRI ≥ 80.

Jedným z najdôležitejších ukazovateľov kvality kancelárskeho osvetlenia v kancelárii je európska norma EN 12464-1. Pri použití svietidiel s nízkym CRI (<80) pre ľudské oko je oveľa horšie rozpoznávať detaily, čo je neprijateľné, pokiaľ ide o intenzívny vizuálny a intelektuálny typ práce, napríklad pri práci na počítači. V dôsledku toho osoba, ktorá pracuje v tejto miestnosti, môže pociťovať bolesti hlavy a únavu.
Celá elektronika a LED komponenty, ktoré sú nainštalované v svietidle, by mali mať vysokú kvalitu a vždy patričnú záruku!
Kvalita svietidiel stále záleží od kvality vyrobených komponentov kvalitnými výrobcami, ktoré sú používané pri výrobe a kompletizácii. Ak svietidlá dodáva spoľahlivý výrobca, ktorý zaručuje ich správnu kvalitu, dá sa očakávať, že svietidlo Vám bude dobre slúžiť bez porúch. Preto spoločnosť CETO poskytuje záruku 5 rokov na všetky svoje produkty.
Kľúčové parametre, ktoré sú popísané na našej stránke, sú parametre celého svietidla, a nie jednotlivých komponentov.
.
•Pri LED svietidle by mala byť uvedená životnosť a zmeny svetelného toku.
Životnosť LED svietidla závisí od životnosti mnohých zložiek: LED moduly, napájače, atď. Výrobcovia svietidiel sú povinní zodpovedne uvádzať nielen životnosť v hodinách, napríklad 50 000 hodín, ale tiež zníženie svetelného toku (v percentách), napríklad L70, t 25 °C. To znamená, že pri prevádzke svietidla 50000 hod zníženie svetelného toku nesmie byť viac ako 30%.

• Kvalitná optika .
Anorganické LED diódy, ktoré sú používané v osvetlení, sú kusovo umelo vyrobené kryštály a každý z nich je individuálny a jedinečný vo svojej farbe a elektrickými špecifikáciami. Aby svetlo v každom svietidle bolo rovnaké, je potrebné triedenie a výber LED diód s určitými charakteristikami. Tento proces je nazývaný "Binning". Tento parameter nespadá pod bežné normy a pravidlá, ale používajú ho výrobcovia pri zisťovaní kvality svojich výrobkov. Zlá kvalita LED diód vedie k výraznému zhoršeniu rovnomernosti svetla a zníženiu indexu CRI. Tieto okolnosti potom veľmi znižujú energetickú výhodu a kvalitu osvetlenia LED svietidlami.
• Farebná teplota pre kancelárske osvetlenie nesmie byť vyššia ako 4000K (neutrálne biele svetlo, vo výške stanovenej v súlade s európskymi normami).
Odborníci zo spoločnosti OSRAMOS zistili, že použitie LED diódy s farebnou teplotou 5500 K má nežiaduce zmeny farby v dôsledku zvýšenia podielu modrého LED emisného spektra, a tým sa všetky farby stanú "neprirodzené" pre ľudské oko.

Je známe, že čím je vyššia teplota farby, tým viac svetelného toku máme na výstupe (účinnosť - Lm / W), takže mnoho výrobcov používa ultranízke teploty, čím je svetelný výkon na maxime, ale tým sa úplne ignoruje ľudské oko. Konštrukcia optiky a elektrického obvodu svietidla musia byť realizované takým spôsobom, aby sa dal eliminovať alebo minimalizovať výskyt tmavých škvŕn v prípade fyzickej poruchy LED diódy.
Preto mnohí výrobcovia teraz používajú rôzne riešenia obvodových a optických technológií.
Jednou z hlavných podmienok kvalitnej a bezporuchovej prevádzky svietidla je
dobré chladenie a odvod tepla.

Vo väčšine prípadoch kancelárske budovy LED svietidlá úspešne zvládnu. Teplo, ktoré vzniká pri LED svietidlách, sa bezproblémovo rozptýli a platí všeobecné pravidlo, že musí byť kvalitná konštrukcia svietidla, ktorá účinne odstraňuje prebytočné teplo. Svietidla CETO tiež bezproblémovo znášajú všetky exteriérové prostredia.

• Podpora riadenia osvetlenia

S cieľom optimalizovať spotrebu energie a znížiť svoje náklady, je možné použiť snímač pohybu alebo rôzne fotoreceptory, ktoré berú do úvahy množstvo prirodzeného denného svetla, napríklad okná v interiéri. Riadením osvetlenia touto technológiou je možné znížiť náklady na energiu až na 50 - 70%. K tomu je nutné, aby LED svietidlá mali riadené napájanie. Ale tieto technológie vyžadujú pri realizácii zvýšené vstupné náklady, preto je vždy potrebné celý predbežný projekt ekonomicky zhodnotiť.